خانه » مقالات » چگونه ذهنیت خودنمایی باعث از دست رفتن توانایی‌های ما می‌شود؟
چگونه ذهنیت خودنمایی باعث از دست رفتن توانایی‌های ما می‌شود؟

چگونه ذهنیت خودنمایی باعث از دست رفتن توانایی‌های ما می‌شود؟

نویسنده : فاطمه بیرانوند

بازدید : 177 بار

نوشته شده در : ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ ساعت ۱۰:۲۹

بعد از این که سایتم راه‌اندازی شد در به روز کردن هرروز آن به مشکل برخوردم. با خودم فکر کردم: «ریشۀ مشکلم در کجاست؟ چرا نمی‌توانم برای سایتم به همان راحتی نوشتن در بلاگفا چیزی بنویسم؟»

زمانی که در بلاگفا قلم می‌زدم، به این که دیگران چه نظری راجع به نوشتۀ من خواهند داشت هیچ اهمیتی نمی‌دادم. هیچ‌گونه دغدغه‌ای برای جذب مخاطب نداشتم. صرفاً می‌نوشتم که به تمرین نویسندگی پرداخته باشم.

بعداً در یکی از نوشته‌های مدرس نویسندگی خلاقم، آقای شاهین کلانتری خواندم: «نوشتن در بستر سایت‌هایی مثل ویرگول، بلاگفا یا پرشین بلاگ و ... از ما تولیدکنندۀ محتوا نمی‌سازد، برای برند شخصی ما مخرب هم هست. اگر واقعاً می‌خواهید کاری معتبر و قابل توجه انجام بدهید باید یک سایت اختصاصی بسازید.»

به این نتیجه رسیدم که نوشتن در بلاگفا مثل آب در هاون کوبیدن است، تصمیم گرفتم سایت شخصی خودم را راه‌اندازی کنم. زمانی که در بلاگفا می‌نوشتم، فقط کافی بود روبروی کامپیوترم بنشینم و بعد به سرعت آن مطلب نوشته می‌شد.

ولی بعد از این که سایتم راه‌اندازی شد در به روز کردن هرروز آن به مشکل برخوردم. با خودم فکر کردم: «ریشۀ مشکلم در کجاست؟ چرا نمی‌توانم برای سایتم به همان راحتی نوشتن در بلاگفا چیزی بنویسم؟»

ناگهان فهمیدم ریشۀ مشکلم در کجاست. به خاطر ذهنیت خودنمایی بود. در بلاگفا من صرفاً خودم بودم و هیچ نیت خودنمایی نداشتم و حتی کسی نبود که از من تعریف کند. ولی من سایتم را زیادی جدی گرفته بودم و این باعث غرور من شده بود و از این می‌ترسیدم که مبادا با انتشار یک نوشتۀ بد در آن، وجهه‌ام زیر سؤال برود.

جولیا کامرون در کتاب حق نوشتن می‌گوید: «اگر فقط می‌توانستیم به خودمان اجازۀ بد نوشتن را بدهیم بسیاری از ما به واقع خوب می‌نوشتیم.»

من به خودم اجازه نداده بودم که کمتر از خوب باشم و همین باعث توقف من شده بود و حالا من دیگر هیچی نبودم. نویسنده‌ای نبودم که خوب باشد یا بد.

آدم اول باید چیزی باشد و بعد ببیند که آیا در آن کار خوب است یا بد. خودنمایی و غرور در من باعث ترس من از بدجلوه کردن شده بودند و این به نوبۀ خود باعث توقف من در کارم شده بودند.

البته می‌توان این الگو را به دیگر زمینه‌های زندگی هم تعمیم داد. هرگاه ما در زمینه‌ای متوقف می‌شویم چه بسا حس خودنمایی‌مان باعث شده بترسیم که بد جلوه کنیم و همین منجر به پسرفت در زندگی‌مان و در نهایت از دست دادن آن توانایی برای همیشه می‌شود.

کلمات کلیدی :
خودنمایی تولید محتوا راه اندازی سایت جولیا کامرون
نظرات کاربران

راستی نقل قول جولیا کامرون را بسیار به‎جا به کار بردید و خیلی آموزنده بود.

مطلب جالب و خوبی بود. برای من هم این اتفاق افتاد. من در ابتدا بسیار کمتر از اکنون در وبلاگم می‎نوشتم. یکی از دلایلی که باعث این کم نوشتن شده بود این بود که فکر می‎کردم مطلب من باید بی‎نقص باشد. من با گذر زمان رفته‎رفته سخت‎گیری‎هایم را کم کردم و بیشتر نوشتم. به نظر من فقط حسِ خودنمایی عامل ننوشتن نیست. یکی از مشکلاتی که باعث می‎شود از نوشتن در وبلاگ- یا به بیانی گسترده‎تر از اظهار نظر چه در زندگی روزمره و چه در شبکه‎های مجازی- پرهیز می‎کنیم عدمِ اعتماد به نفس یا ایده‎آل‎گرایی است، به این معنی که فکر میکنیم ما باید کاملاً بدون عیب و ایراد بنویسیم یا اصلاً ننویسیم و همه چیز را صفر و صد در نظر بگیریم. این مشکل ایده‎آل گرایی من به مرور زمان کمرنگ‎تر شد وقتی دیدم گاهی اوقات کسانی هستند که از پست‎های ساده‎ی من لذت برده‎اند و وقتی دیدم که با اشتباه من آسمان به زمین نمی‎آید و با خود گفتم مسلماً من در نویسندگی به توانایی مثلاً کسی مانند شاهین کلانتری نیستم، اما دلیلی ندارد که چون مانند او نمی‎نویسم و بسیار عقب هستم پس اصلاً ننویسم. فهمیدم بالاخره باید نوشتن را از یک جایی شروع کرد و ممکن است اوایل اصلاً خوب ننویسم. اینکه قبلاً کاملاً دلی یک مطلب را می‎نوشته‎اید و به جذب بازدیدکننده خیلی کار نداشته‎اید جالب بوده. امیدوارم الان هم بتوانید همان روند را پی بگیرید. موفق باشید

این که ما بخوایم بی عیب و نقص باشیم در هر زمینه ای که می خوایم فعالیت کنیم ریشه در خودنمایی داره. چون ما می خوایم چیزی از خودمون رو به جامعه نشون بدیم که کامله و دیگران هیچ ایرادی نتونن در اون پیدا کنن. خودنمایی باعث میشه ما بترسیم که مبادا با انجام ناقص یک کار بد جلوه کنیم. ولی اگه این ترس رو بذاریم کنار و هدفمون نه نشون دادن خودمون بلکه کمک به دیگران باشه، اونوقت خواهیم دید که چشمۀ خلاقیتمون چطور خواهد جوشید.

ارسال نظر
پست الکترونیکی الزامی است پست الکترونیکی صحیح نیست
متن پیام الزامی است
captcha
کد امنیتی صحیح نیست
ارسال سپاس از پیام شما متاسفیم. لطفا دوباره ارسال کنید
loading
دربــاره ما
در این سایت از دغدغه‌هایم می‌نویسم و هرآنچه شاید برای دیگران راهگشا و الهام‌بخش باشد.

پست الکترونیکی : info@fatemebeyranvand.ir