خانه » مقالات » هیچ سبک زندگی استانداردی وجود ندارد!
هیچ سبک زندگی استانداردی وجود ندارد!

هیچ سبک زندگی استانداردی وجود ندارد!

نویسنده : فاطمه بیرانوند

بازدید : 238 بار

نوشته شده در : ۱۳۹۸/۰۳/۱۳ ساعت ۱۳:۲۶

یکی از بدی‌هایی که شخص می‌تواند در حق خودش بکند این است که مدام زندگی‌اش را با دیگران مقایسه کند و لحظه‌ای با خود نیندیشد که سبک زندگی منحصر به خودش را دارد سپری می‌کند. انگار شخص خودش را محکوم کرده که علیرغم تفاوت‌هایش، حتماً باید از دیگران جلو بزند...

سبک‌های زندگی بشری به حدی گوناگون هستند که نمی‌توان نسخه پیچید و یک سبک زندگی استاندارد را پیدا کرد و به خورد تمام بشریت داد.

یادم می‌آید کارتونی را در کودکی‌ام تماشا کردم که در آن لک‌کلی، روباهی را به صرف غذا در خانه‌اش دعوت می‌کند. لک‌لک، از آنجایی که نوک درازی داشت، در ظرفی استوانه‌ای غذا می‌خورد و برای روباه هم در همان نوع ظرف، غذا را کشید. روباه هرکاری کرد نتوانست پوزه‌اش را در آن ظرف فرو کند و در نتیجه نتوانست چیزی بخورد.

برای همین روباه هم به قصد تلافی لک‌لک را به خانه‌اش دعوت کرد و به او در بشقاب غذا داد. لک‌لک نوک درازش را روی بشقاب حرکت می‌داد و نمی‌توانست چیزی بردارد.

همین کارتون به من آموخت که نمی‌توان سبک زندگی کسی را برای کسی دیگر تجویز کرد.

یکی از بدی‌هایی که شخص می‌تواند در حق خودش بکند این است که مدام زندگی‌اش را با دیگران مقایسه کند و لحظه‌ای با خود نیندیشد که سبک زندگی منحصر به خودش را دارد سپری می‌کند.

انگار شخص خودش را محکوم کرده که علیرغم تفاوت‌هایش، حتماً باید از دیگران جلو بزند؛ اگر جلو زد که احساس غرور خواهد کرد و اگر عقب ماند افسرده خواهد شد.

از آن بدتر زمانی‌ست که اطرافیان شخص، مانند والدین یا همسرش، او را تحت فشار بگذارند و بخواهند که او طبق میل آن‌ها زندگی کند و مدام او را با دیگران مقایسه کنند.

اگر شخص در این زمینه‌ها به وضع موجود آگاه نباشد، به احتمال زیاد ممکن است دست به اشتباهات خطرناکی بزند. ممکن است حسادتش فوران کند و به آن افرادی که با آن‌ها مقایسه شده آسیب بزند.

به عنوان نمونه دختری را در نظر بگیرید که در بیست سالگی ازدواج کرده و دختری دیگر چهل ساله شده ولی هنوز ازدواج نکرده. آیا ازدواج یک سبک زندگی استاندارد است و تمام بشریت مجبورند که ازدواج کنند، یا نه، ازدواج صرفاً یک انتخاب است که فرد می‌تواند به آن تن بدهد یا ندهد؟

مطمئناً افراد کوته‌فکر، گمان می‌کنند که ازدواج تنها سبک زندگی استاندارد است و اگر کسی ازدواج نکرده باشد، از دیگران عقب مانده‌.

از آن بدتر افرادی هستند که به این دختر ازدواج نکرده طعنه می‌زنند، غافل از اینکه تجرد و تأهل تنها دو سبک مختلف زندگی هستند و هیچ‌کدام بر آن دیگری ارجحیت ندارد.

البته اگر چنین دختری نتواند در چنین موقعیتی خونسردی خودش را حفظ کند، ممکن است برای رهایی از این طعنه‌ها تن به ازدواجی نامناسب بدهد.

کلمات کلیدی :
سبک زندگی حسادت ازدواج رقابت مقایسه
ارسال نظر
پست الکترونیکی الزامی است پست الکترونیکی صحیح نیست
متن پیام الزامی است
captcha
کد امنیتی صحیح نیست
ارسال سپاس از پیام شما متاسفیم. لطفا دوباره ارسال کنید
loading
دربــاره ما
در این سایت از دغدغه‌هایم می‌نویسم و هرآنچه شاید برای دیگران راهگشا و الهام‌بخش باشد.

پست الکترونیکی : info@fatemebeyranvand.ir