خانه » یادداشت های روزانه

توییتر بستری برای شناخت شخصیت افراد

بسیاری از کاربران توییتر، توییت‌هایشان را براساس افکار خودشان می‌نویسند و ما به‌آسانی می‌توانیم پی ببریم که شخصیت آن کاربر چگونه است.

بسیاری از مردم از این موضوع ناراحت هستند که همیشه دیگران آن‌ها را براساس ظاهرشان قضاوت می‌کنند و پیش از اینکه فرصتی داشته باشند تا شخصیت‌شان را نشان دهند به‌علت نداشتن جذابیت کافی کنار گذاشته می‌شوند. توییتر یکی از بسترهایی است که آدم‌ها می‌توانند در آنجا شخصیت‌شان را به‌ظهور برسانند.

یکی از موضوعات جالبی که در توییتر مطرح است موضوع کراش‌زدن است. کراش یعنی ما کسی را دوست داریم ولی آن شخص خودش از این موضوع بی‌اطلاع است.

مثلاً خود من روی کسی در توییتر کراش زدم. ولی بعد از گذشت مدتی با خواندن روزانهٔ توییت‌هایش پی بردم که او به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند فرد مناسبی برای من باشد و علاقهٔ من به او پیش از ابراز از بین رفت. 

حتی گاهی هم پیش می‌آید که ما با خواندن توییت‌های یک کاربر به او علاقه‌مند می‌شویم و دیگر، ظاهرش نمی‌تواند در علاقه‌مندی ما به آن شخص نقشی ایفا کند.

هرروزتان نوروز، نوروزتان پیروز!

امروز صبح که از خواب بیدار شدم و هنوز لحظۀ سال تحویل نرسیده بود داشتم به کلمۀ نوروز فکر می‌کردم. اینکه نوروز از ترکیب دو کلمۀ نو و روز ساخته شده که بیانگر رسیدن روزی نو است.

متضاد کلمۀ نو، کهنه است. پس آیا فقط نوروز، روزی نو است و روزهای دیگر همه‌شان کهنه هستند؟ طوری که ما واقعاً با روزهایمان برخورد می‌کنیم گویای کهنه‌بودن آن‌هاست.

به شکل دعایی هرروزتان نوروز خوب که نگاه می‌کنم، واقعاً درمی‌یابم که باید تمام روزهایمان را نوروز کنیم و هرروزی که از خواب بیدار می‌شویم با آن همچون یک روز تازه که هدیه‌ای از طرف خداوند است برخورد کنیم.

پس بیایید از خداوند درخواست کنیم که کمک‌مان کند تا هرروزمان را نوروز کنیم.

بیایید کلمات را درست بنویسیم!

این ایدۀ غلط‌نوشتن شکل املایی کلمات نخستین بار به ذهن چه کسی خطور کرد؟ به‌نظرم این چندان مهم نیست که چه کسی نخستین بار آن را رایج کرد باید ببینیم چرا دیگران از این ایده استقبال کردند؟

می‌تواند دلیلش این باشد که این افراد در مدرسه نمرات پایینی در درس املا کسب می‌کرده‌اند یا برعکس آن‌ها کسانی هستند که برای درس املا خیلی بهشان فشار آمده و به‌سختی توانسته‌اند شکل صحیح کلمات را به ذهن بسپارند و حالا دارند تلافی آن همه سختی‌کشیدن را در شبکه‌های اجتماعی سر کلمات درمی‌آورند.

این موضوع شاید برای ما که دیگر درگیر امتحان املا نیستیم موضوع سرگرم‌کننده‌ای به‌نظر برسد ولی برای کودکان این سرزمین که هنوز مجبورند شکل صحیح کلمات را به ذهن بسپارند ممکن است آن‌ها را آزار بدهد و سردرگم کند.

کار امروز را به فردا مسپار!

خیلی از ما گرفتار این ذهنیت هستیم که کارهای‌مان را از فردا شروع کنیم یا بدتر از آن از آغاز هفته یا آغاز ماه یا از آغاز فصل یا آغاز سال.

یادم می‌آید زمستان سال ۹۷ بود که اولین روز آن با اولین روز هفته مقارن شده بود و من در شب یلدا تصمیم گرفتم که حالا که به چنین تقارن باشکوهی رسیده‌ایم کارهایم را از همین فردا شنبه اول دی شروع کنم.

تا شب خوب پیش رفتم، ولی ناگهان گرفتار یک سرماخوردگی عجیبی شدم که در آن به‌صورت خودکار دوست داشتم فقط بخوابم. شاید این هشداری از سوی آفریدگار بود که من نباید آغاز کارهایم را با آغاز هفته یا فصل یا سال همزمان کنم.

حالا دیگر حتی به خودم اجازه نمی‌دهم که کارم را به فردا بیندازم و فردا برایم شده لحظهٔ بعدی. همین لحظه‌ای را که در راه است می‌گیرم و آن را می‌کنم لحظهٔ آغاز کارهایم.

 

از بین بردن تمام بهانه‌های ننوشتن در سایت

خیلی وقت‌ها شده می‌خواهم دربارهٔ چیزی بنویسم، ولی فکر اینکه باید برای آن نوشته عکسی پیدا کنم و بعد آن را تغییر سایز بدهم که مناسب سایت باشد، شاید همین‌ها باعث کم‌کاری من بشود.

حتی همیشه نوشته‌هایم را اول در word تایپ می‌کنم و بعد توی سایت کپی می‌کنم که همهٔ این‌ها به‌شکلی زمان‌بر هستند.

ما در عصر سرعت زندگی می‌کنیم، بنابراین مدام در فکر این هستیم که راه‌هایی برای سریع‌تر انجام‌دادن کارها بیابیم.

من هم این بخش یادداشت‌های روزانه را برای همین دلایل به سایتم اضافه کردم. باشد که دیگر بهانه‌ای برای کم‌کاری نداشته باشم.

دربــاره ما
در این سایت از دغدغه‌هایم می‌نویسم و هرآنچه شاید برای دیگران راهگشا و الهام‌بخش باشد.

پست الکترونیکی : info@fatemebeyranvand.ir