خانه » مقالات » تلاش یا استعداد؟
تلاش یا استعداد؟

تلاش یا استعداد؟

نویسنده : فاطمه بیرانوند

بازدید : 188 بار

نوشته شده در : ۱۳۹۸/۰۶/۰۵ ساعت ۲۱:۵۳

کسانی هستند که همیشه از کمبود استعداد می‌نالند و می‌گویند چون استعداد آن کار را ندارند بهتر است آن را رها کنند. پیش‌ از هرچیز باید ببینیم استعداد یعنی چه. برای روشن‌کردن مفهوم استعداد در اینجا نمونه‌ای را می‌گویم.

کسانی هستند که همیشه از کمبود استعداد می‌نالند و می‌گویند چون استعداد آن کار را ندارند بهتر است آن را رها کنند. پیش‌ از هرچیز باید ببینیم استعداد یعنی چه.

برای روشن‌کردن مفهوم استعداد در اینجا نمونه‌ای را می‌گویم. فرض کنید مادر پدربزرگ من به نویسندگی علاقه‌مند می‌شود. او با صرف تلاش بسیار می‌تواند خود را به‌عنوان نویسنده به زمانۀ خود بشناساند و سپس ژن نویسندگی در بدن او تولید می‌شود و سپس پدربزرگ مرا باردار می‌شود و این ژن را به پدربزرگ من منتقل می‌کند.

یادآور می‌شوم که این ژن باید حتماً پیش از بارداری تولید شده باشد. بعد با اینکه پدربزرگ من این ژن را در خود دارد ولی از آنجایی که علاقه‌ای به نویسندگی نداشته، این ژن هیچ نقشی در زندگی‌اش ایفا نمی‌کند.

سپس پدربزرگم این ژن را به مادرم منتقل می‌کند و مادرم هم به نویسندگی نمی‌پردازد و سرانجام مادرم این ژن را به من منتقل می‌کند. بعد زمانی که من نویسندگی را آغاز می‌کنم، از آنجایی که ژن آن در من هست، می‌توانم با سرعت بیشتری پیش بروم.

ولی این‌هایی که گفتم هیچ‌کدام حقیقت نداشتند و فرضیه‌ای بیش نبودند. نیاکان من حتی سواد خواندن و نوشتن هم نداشتند چه رسد به اینکه نویسنده باشند.

به گمان من، انسان اگر به چیزی علاقۀ کافی داشته باشد باید همۀ توانش را روی یادگرفتن آن چیز بگذارد و هیچگاه به خودش اجازه ندهد که دستخوش ناامیدی شود.

همان مسیری که ممکن بود مادر پدربزرگم از میان آن گذشته باشد تا نویسنده‌ای چیره‌دست بشود، همان مسیر را من باید خودم به‌‌تنهایی طی کنم، بدون هیچ ناله‌ و اندوهی.

کلمات کلیدی :
ژن تلاش استعداد
ارسال نظر
پست الکترونیکی الزامی است پست الکترونیکی صحیح نیست
متن پیام الزامی است
captcha
کد امنیتی صحیح نیست
ارسال سپاس از پیام شما متاسفیم. لطفا دوباره ارسال کنید
loading
دربــاره ما
در این سایت از دغدغه‌هایم می‌نویسم و هرآنچه شاید برای دیگران راهگشا و الهام‌بخش باشد.

پست الکترونیکی : info@fatemebeyranvand.ir