خانه » مقالات » بازی واژه‌گزینی
بازی واژه‌گزینی

بازی واژه‌گزینی

نویسنده : فاطمه بیرانوند

بازدید : 287 بار

نوشته شده در : ۱۳۹۸/۰۴/۱۶ ساعت ۱۲:۵۹

در این نوشته بازی دلچسبی را برای افزایش دایرۀ واژگان با شما در میان می‌گذارم.

این روزها درحال بازنگری ترجمه و ویراستاری کتابی هستم. کسی که سفارش این کار را به من داده از من خواسته تا جایی که می‌شود واژگان فارسی را جایگزین واژگان بیگانه کنم.

از زمانی که این کار را آغاز کرده‌ام برای هر واژه شاید به بیشتر از پنج واژه برمی‌خورم. به گمانم این روند خیلی از شعرخوانی برای افزایش دایرۀ واژگان کارسازتر باشد.

اصلاً این خودش مانند بازی‌ست. شما هم می‌توانید هم‌اکنون این بازی را انجام بدهید. کتاب یا مقاله‌ای را بردارید و تصور کنید که دارید برای آن کار ویراستاری انجام می‌دهید و قرار است که واژگان بیگانۀ آن را با واژگان فارسی جایگزین کنید.

می‌توانید به سایت‌های واژه‌یاب و به‌پارسی برای انجام این بازی بروید. البته ناگفته نماند که تنها می‌توان روی بخشی از واژه‌ها جایگرینی را انجام داد و نه همۀ واژه‌ها.

خود من نخست به سایت به‌پارسی می‌روم و همۀ برابرهای فارسی آن را جستجو می‌کنم بعد اگر هیچکدامشان به آن واژه نخورد یا با متن همخوانی نداشت تلاش می‌کنم که برابرهای همان واژه را در همان زبان خودش پیدا کنم و برای این کار به سایت واژه‌یاب می‌روم یا از ذهن خودم کمک می‌گیرم و سپس دوباره در سایت به‌پارسی دنبال برابرهای آن می‌گردم.

کلمات کلیدی :
فارسی سره واژه دایرۀ واژگان بازی
ارسال نظر
پست الکترونیکی الزامی است پست الکترونیکی صحیح نیست
متن پیام الزامی است
captcha
کد امنیتی صحیح نیست
ارسال سپاس از پیام شما متاسفیم. لطفا دوباره ارسال کنید
loading
دربــاره ما
در این سایت از دغدغه‌هایم می‌نویسم و هرآنچه شاید برای دیگران راهگشا و الهام‌بخش باشد.

پست الکترونیکی : info@fatemebeyranvand.ir