خانه » مقالات » اگر اهل مطالعه‌اید از عضویت در کانال‌های تلگرام بپرهیزید!
اگر اهل مطالعه‌اید از عضویت در کانال‌های تلگرام بپرهیزید!

اگر اهل مطالعه‌اید از عضویت در کانال‌های تلگرام بپرهیزید!

نویسنده : فاطمه بیرانوند

بازدید : 290 بار

نوشته شده در : ۱۳۹۸/۰۴/۰۹ ساعت ۱۴:۵۲

مدیران کانال‌های تلگرام، با تکه‌تکه کردن مطالب کتاب‌ها و گذاشتن آن‌ها در کانالشان، باعث می‌شوند که فرد دچار لقمه‌خوانی شود و درگذر زمان دیگر توان خواندن یک کتاب را به‌صورت کامل از دست بدهد...

مدیران کانال‌های تلگرام، با تکه‌تکه کردن مطالب کتاب‌ها و گذاشتن آن‌ها در کانالشان، باعث می‌شوند که فرد دچار لقمه‌خوانی شود و درگذر زمان دیگر توان خواندن یک کتاب را به‌صورت کامل از دست بدهد.

شاید این کانال‌ها برای افرادی که اهل مطالعه نیستند کمی مفید باشد و به‌صورت جسته گریخته اطلاعاتی دربارۀ آن کتاب‌ها به اعضایشان بدهند؛ ولی وقتی فردی خودش اهل مطالعه است، هیچ نیازی به عضویت در کانال‌های تلگرام نخواهد داشت.

این مخصوصاً برای افرادی هم که یک‌عالمه کار روی سرشان ریخته مصداق دارد. فکرش را بکنید جدای از اینکه لیستی طولانی از کارهای گوناگون را در برنامه‌تان گنجانده‌اید خواندن مطالب کانال‌ها هم جزء کارهای روزمره‌تان خواهد بود و این باعث اختلال در انجام درست کارهایتان می‌شود.

اگر گردانندگان این کانال‌ها به‌جای کانال از سایت برای ارائۀ مطالب‌شان استفاده می‌کردند این به غنی‌شدن سایت‌های فارسی‌‌زبان می‌توانست کمک به‌سزایی کند. در ضمن ادارۀ کانال از ادارۀ سایت به آدم فشار بیشتری وارد می‌کند.

احمقانه‌تر از همۀ این‌ها زمانی‌ست که فرد سایت دارد و بعد کانالی مرتبط با سایت را هم ایجاد می‌کند. خود من تا همین چند روز پیش صاحب سه‌کانال بودم و هرروز دغدغۀ این را داشتم که آن‌ها را به‌روز کنم.

کانالی که مرتبط با سایتم بود بیشتر از همه بهم استرس وارد می‌کرد. آن برای من مثل رئیسی زورگو بود که اصلاً شرایط مرا درک نمی‌کرد و مدام به جانم غر می‌زد که پس به‌سلامتی کی می‌خواهی سایتت را به‌روز کنی؟ چرا همه‌اش مطالب پراکنده توی کانالت می‌گذاری؟ زودتر دست بجنبان! می‌دانی چندوقت است که سایتت را به‌روز نکرده‌ای؟

روزی که ایدۀ حذف کانال‌هایم به‌سرم افتاد، با خودم سبک‌وسنگین کردم ببینم نگه‌داشتن آن‌ها خوب است یا نه. به‌خودم گفتم به‌هرحال آن یا باید خوب باشد یا بد. یادم افتاد دودل بودن در زمان انجام کارها از نشانه‌های کمبود اعتماد‌به‌نفس است. برای همین برای از بین بردن تردیدم تمام ذهنم را معطوف حل این مسئله کردم.

وقتی خوب به این مسئله فکر کردم پی‌ بردم که پاول دورف چه کلاه بزرگی بر سرم گذاشته است. دیگر بدون ذره‌ای دودلی کانال‌های خودم را حذف کردم و آن اکانت تلگرامم که کانال‌ها روی آن بودند را حذف کردم.

یک اکانت دیگر هم داشتم آن را نیز حذف کردم و فقط آن اکانتی را نگه داشتم که مرتبط با کلاس‌های آنلاینم بود. حتی از گروه‌های غیر‌آموزشی که مرتبط با کلاس‌هایم بودند و چندان برایم مفید نبودند هم خارج شدم و کاملاً صفحۀ تلگرامم را خلوت کردم.

وقتی این کارها به اتمام رسیدند احساس کسی را داشتم که بار سنگینی را از روی دوشش برداشته‌اند. حالا با خودم تصمیم گرفته‌ام که برای یادگیری مهارت‌هایم، کتاب بخوانم و کلاس‌هایم را با جدیت بیشتری دنبال کنم. به‌راستی که پنیر مجانی فقط در تله‌موش یافت می‌شود.

کلمات کلیدی :
پاول دورف کانال‌ تلگرام مطالعه استرس
نظرات کاربران

سلام این پست شما خیلی جالب بود و بر من تاثیر زیادی گذاشت. به طوری که همین الان تصمیم گرفتم خیلی از کانال ها و گروه های تلگرامی مزاحم رو پاک کنم که صرفا جنبۀ سرگرمی داشتند. چند وقت پیش هم در سایت آقای قربانی به یک تصمیم درست رسیدم و همون طور که به ایشون مدیونم، به شما هم مدیونم. مانا و نویسا باشید.

هرچه دوروبرمون، چیزهای مزاحم کمتری باشه بهتر می تونیم روی کارهامون تمرکز داشته باشیم. حذف کردن این چیزها نیاز به اراده ای قوای داره، برای اراده تون بهتون تبریک میگم.

ارسال نظر
پست الکترونیکی الزامی است پست الکترونیکی صحیح نیست
متن پیام الزامی است
captcha
کد امنیتی صحیح نیست
ارسال سپاس از پیام شما متاسفیم. لطفا دوباره ارسال کنید
loading
دربــاره ما
در این سایت از دغدغه‌هایم می‌نویسم و هرآنچه شاید برای دیگران راهگشا و الهام‌بخش باشد.

پست الکترونیکی : info@fatemebeyranvand.ir