خانه » مقالات » وقتی مدونا هم از مضر بودن اینستاگرام می‌گوید!
وقتی مدونا هم از مضر بودن اینستاگرام می‌گوید!

وقتی مدونا هم از مضر بودن اینستاگرام می‌گوید!

نویسنده : فاطمه بیرانوند

بازدید : 438 بار

نوشته شده در : ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ ساعت ۱۰:۵۶

چندوقت پیش مطلبی نوشتم تحت عنوان «وقتی افسرده و بی‌حوصله هستید به شبکه‌های اجتماعی پناه نبرید!» و آن را در سایتم منتشر کردم. بعد دیروز در کانالی نقل قولی از مدونا را دربارۀ مضر بودن اینستاگرام خواندم...

چندوقت پیش مطلبی نوشتم تحت عنوان «وقتی افسرده و بی‌حوصله هستید به شبکه‌های اجتماعی پناه نبرید!» و آن را در سایتم منتشر کردم. بعد دیروز در کانالی نقل قولی از مدونا، خواننده و بازیگر مطرح آمریکایی را دربارۀ مضر بودن اینستاگرام خواندم:

«اینستاگرام طوری طراحی شده که مردم همه‌اش تأسف و حسرت بخورند و در طول زمان حس بدی بهشان دست بدهد تا دچار افسردگی شوند!»

ولی این موضوع چگونه رخ می‌دهد؟ حالا که فکرش را می‌کنم برخلاف تیتر آن مطلبم، دلیل رفتن من به اینستاگرام افسردگی نبوده، بلکه این حس افسردگی مرا به یاد استفاده از اینستاگرام می‌انداخته.

بعضی از حس‌ها یادآور چیزی هستند و حس افسردگی برای من یادآور شبکه‌های اجتماعی بوده. چون زمان‌هایی که از آن استفاده می‌کردم این حس در من به‌وجود می‌آمد.

البته این حس افسردگی می‌تواند ناشی از حسادت باشد. فرد وارد شبکه‌های اجتماعی می‌شود. در آنجا پیج‌هایی هستند که دنبال‌کنندگان زیادی دارند و همین ممکن است باعث حسادت فرد بشود که چرا او هم نمی‌تواند مثل آن‌ها، دنبال‌کنندگانی را به سوی خودش جذب کند.

حتی اگر فردی به دنبال جذب دنبال‌کننده نباشد و هدفش تماشای کلیپ‌های اینستاگرام باشد، این موضوع وقت زیادی از او را می‌گیرد. فرد ناگهان از کلیپی سرگرم‌کننده به کلیپی انگیزشی پرتاب می‌شود و بعد به کلیپی سیاسی و بعد کلیپی آموزشی.

آن‌قدر موضوعات متنوع در اینستاگرام زیاد هستند که شخص دچار نوعی سردرگمی می‌شود و دوست دارد که همه را نگاه کند.

ناگهان با دیدن کلیپی سیاسی عرق میهن‌پرستی‌اش گل می‌کند و بعد دیدن کلیپی آموزشی او را وا می‌دارد که چیز جدیدی یاد بگیرد و میهن پرستی به عقب رانده می‌شود، بعد کلیپی انگیزشی می‌آید و دو کلیپ قبلی را به کناری می‌راند و بعد در آخر کلیپی سرگرم‌کننده به همه چیز خاتمه می‌دهد و او وارد آن پیجی که این کلیپ را منتشر کرده می‌کند، و تمام کلیپ‌های سرگرم‌کنندۀ آن پیج را تا آخر نگاه می‌کند.

بعد اگر کاری داشته باشد همه‌اش با خودش می‌گوید، فقط همین یکی، و آن‌قدر می‌گوید فقط همین یکی که می‌بیند ده کلیپ تماشا کرده و بعد به‌زور از جایش بلند می‌شود تا به کارهایش بپردازد.

او دیگر نمی‌تواند طبق آن کلیپ انگیزشی برای خودش هدفگذاری کند و به‌دنبال اهدافش برود.

نه تنها اینستاگرام بلکه تمام شبکه‌های اجتماعی به شکلی هستند که در آن‌ها موضوعات فراوانی وجود دارند و فرد در عرض کمتر از چند دقیقه ممکن است با ده موضوع مختلف روبرو شود.

آیا ذهن بشر، گنجایش دنبال کردن این همه موضوع متفاوت را با هم دارد؟ اصلاً شاید همین متنوع بودن مطالب است که باعث می‌شود فرد وقتی وارد شبکه‌های اجتماعی می‌شود خروج از آن برایش سخت می‌شود.

یکی از دوستان توییتری ام بهم گفت یک راهکار برای جلوگیری از بروز این مشکل این است که شخص با خودش عهد ببندد که حتی اگر بیکار هم بود ترجیح بدهد درودیوار را نگاه کند ولی وارد شبکه‌های اجتماعی نشود.

باید برای خودمان محدودیت زمانی تعیین کنیم که مثلاً  فقط در فلان ساعت یا فلان روز وارد شبکه‌های اجتماعی شویم و بعد از گذشت مثلاً نیم ساعت از آن خارج شویم یا اینکه تا تمام کارهایمان را انجام نداده‌ایم وارد شبکه‌های اجتماعی نشویم.

 

 

کلمات کلیدی :
مدونا شبکه‌های اجتماعی افسرده تحریم تنوع سردرگمی
نظرات کاربران

سلام من هم با شما موافقم. این مسئله برای تمام طبقات اجتماعی اتفاق می افتد. البته همه مثل من و شما نیستند که به این مطلب اقرار و اعتراف کنند. یعنی در حقیقت این شجاعت اعتراف به اشتباه را نداشته و ندارند. من هم از برخی استادانم فرا گرفتم و به این موضوع عادت کرده ام و نتایج درخشانش را دیده ام. مانا و نویسا باشید.

اقرار به اشتباه اولین قدم برای از بین بردن اشتباهاتمونه. اگه نتونیم به اشتباهمون اعتراف کنیم برای همیشه اسیر اونا باقی می مونیم. خیلی خوبه که شما هم چنین شجاعتی رو دارید.

خوب بود

سپاسگزارم دوست خوبم

ارسال نظر
پست الکترونیکی الزامی است پست الکترونیکی صحیح نیست
متن پیام الزامی است
captcha
کد امنیتی صحیح نیست
ارسال سپاس از پیام شما متاسفیم. لطفا دوباره ارسال کنید
loading
دربــاره ما
در این سایت از دغدغه‌هایم می‌نویسم و هرآنچه شاید برای دیگران راهگشا و الهام‌بخش باشد.

پست الکترونیکی : info@fatemebeyranvand.ir