خانه » مقالات » اگر گرفتار یک همسر بد شوید، فیلسوف بزرگی خواهید شد!
اگر گرفتار یک همسر بد شوید، فیلسوف بزرگی خواهید شد!

اگر گرفتار یک همسر بد شوید، فیلسوف بزرگی خواهید شد!

نویسنده : فاطمه بیرانوند

بازدید : 438 بار

نوشته شده در : ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ ساعت ۲۱:۵۳

من فکر می‌کنم اگر کسی قبل از ازدواجش خوشبخت نباشد نمی‌تواند انتظار داشته باشد که با ازدواج خوشبخت شود. در حقیقت خوشبختی بعد از ازدواج، تداوم خوشبختی قبل از ازدواج است. به‌هرحال فرد نباید تمام تخم‌مرغ‌هایش را در یک سبد بگذارد. بهتر است خوشبختی‌هایمان را کاملاً در گرو ازدواج نگذاریم. این مخصوصاً برای زنان مصداق دارد که به همسرشان به چشم غول چراغ جادو نگاه می‌کنند.

بعضی از این گفته‌های تاریخی این روزها چقدر مسخره به‌نظر می‌رسند. مثلاً سقراط گفته: «ازدواج کنید به‌هروسیله‌ای که می‌توانید! اگر همسر خوبی گیرتان آمد خوشبخت خواهید شد، اما اگر گرفتار یک همسر بد شوید، فیلسوف بزرگی خواهید شد...»

اما آیا این سخن سقراط در این دوران هم کاربردی دارد؟ انسان‌ها در این روزها آستانۀ تحملشان به‌شدت کاهش یافته است.

مشکلات به‌حدی زیاد هستند که دیگر داشتن یک همسر بد به‌نوبۀ خود قوزبالاقوز محسوب می‌شود. برای همین هرفردی به‌محض اینکه به بدبودن همسرش و اینکه او نمی‌تواند خوشبختش کند آگاه می‌شود بلافاصله برای طلاق اقدام می‌کند.

آیا اگر چیزی به اسم طلاق وجود نداشت باز هم انسان‌ها اینطوری بی‌محابا تن به ازدواج می‌دادند؟

یک‌بار در اینستاگرام مطلبی خواندم که واقعاً باعث خندۀ من شد. آن مطلب برگرفته از کتابی بود که الآن نام آن در خاطرم نیست.

در آن مطلب گفته بود، فردی که به‌دنبال همسری مناسب است باید سعی کند با افراد زیادی قرار ملاقات بگذارد و اینطوری شانس پیدا کردن همسر ایده‌آلش افزایش پیدا خواهد کرد.

یکی از نظراتی که زیر آن پست نوشته شده بود نظر مرا به خودش جلب کرد. مردی گفته بود که نامزدش هم چون این کتاب را خوانده بود برای همین می‌رفته و با مردان مختلف قرار ملاقات می‌گذاشته، تا اینکه او می‌فهمد و نامزدی‌اش را به هم می‌زند.

به‌زعم من کسی که نامزد کرده به این معنی‌ست که همسر ایده‌آلش را پیدا کرده. این دیگر معنی ندارد که باز هم برای این موضوع به جستجو پرداخت.

جالب اینجاست که نامزد سابق آن مرد از این کارش پشیمان می‌شود. ولی آن مرد می‌ترسد که مبادا بعد از ازدواجشان باز هم آن دختر به جستجویش برای یک همسر ایده‌آل ادامه بدهد. برای همین به التماس‌های نامزد سابقش توجهی نمی‌کند.

من فکر می‌کنم اگر کسی قبل از ازدواجش خوشبخت نباشد نمی‌تواند انتظار داشته باشد که با ازدواج خوشبخت شود. در حقیقت خوشبختی بعد از ازدواج، تداوم خوشبختی قبل از ازدواج است.

به‌هرحال فرد نباید تمام تخم‌مرغ‌هایش را در یک سبد بگذارد. بهتر است خوشبختی‌هایمان را کاملاً در گرو ازدواج نگذاریم. این مخصوصاً برای زنان مصداق دارد که به همسرشان به چشم غول چراغ جادو نگاه می‌کنند.

آدم می‌تواند با چیزهای زیادی خوشبخت بشود که ازدواج فقط یکی از آن‌ها می‌تواند باشد.

راجع به بخش دوم سخن سقراط که اگر گرفتار یک همسر بد شوید، فیلسوف بزرگی خواهید شد، این به شرطی محقق خواهد شد که آدم بتواند همسرش را تحمل کند و به او خیانت نکند و فکر جدایی از او را حتی برای یک لحظه به ذهنش راه ندهد.

کلمات کلیدی :
ازدواج خوشبختی فیلسوف سقراط همسر ایده آل
ارسال نظر
پست الکترونیکی الزامی است پست الکترونیکی صحیح نیست
متن پیام الزامی است
captcha
کد امنیتی صحیح نیست
ارسال سپاس از پیام شما متاسفیم. لطفا دوباره ارسال کنید
loading
دربــاره ما
در این سایت از دغدغه‌هایم می‌نویسم و هرآنچه شاید برای دیگران راهگشا و الهام‌بخش باشد.

پست الکترونیکی : info@fatemebeyranvand.ir